GBH18V-26DK26GDE Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit with Mobile Dust Extractor and (2) CORE18V Batteries
Price: Price On Request
Part Number: GBH18V-26DK26GDE
Discontinued
GBH18V-26DK26GDE Bosch 18V Brushless SDS-plus® Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit. Height: 9.6” Impact Energy/EPTA (ft. lbs.): 1.9 Length: 22.8” Max. Capacity in Concrete: 1” Max. Capacity in Steel: 1/2” Max. Capacity in Wood: 1-1/4”
Discontinued
GBH18V-26DK26GDE Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit with Mobile Dust Extractor and (2) CORE18V Batteries Description
Technical Specifications
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V
Battery/Charger
Included
Chuck Design
Keyless
Chuck Size
SDS-plus
Height
9.6''
Impact Energy/EPTA (ft. lbs.)
1.9
Length
22.8''
Max. Capacity in Concrete
1''
Max. Capacity in Steel
1/2''
Max. Capacity in Wood
1-1/4''
Max. Hole Dia. in Concrete
Thin Wall Core Bit 2-5/8''
No Load BPM
No Load RPM
0-890
Width
3.5''
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V