GBH18V-26K24A Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” Compact Rotary Hammer Kit w/ (2) CORE18V 8.0 Ah Performance Batteries
Price: Price On Request
Part Number: GBH18V-26K24A
Discontinued
GBH18V-26K24A Bosch 18V Brushless SDS-plus® Bulldog 1” Compact Rotary Hammer Kit. Height: 8.9” Impact Energy/EPTA (ft. lbs.): 1.9 Length: 13.7” Max. Capacity in Concrete: 1” Max. Capacity in Steel: 1/2” Max. Capacity in Wood: 1-1/4”
Discontinued
GBH18V-26K24A Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” Compact Rotary Hammer Kit w/ (2) CORE18V 8.0 Ah Performance Batteries Description
GBH18V-26K24A Bosch 18V Brushless SDS-plus® Bulldog 1” Compact Rotary Hammer Kit features two CORE18V Performance Batteries, which deliver 100% more runtime and over 75% more power than the two-layer 4.0 Ah batteries with minimal increase in volume and weight. They are engineered with 21700 cell technology and the exclusive CoolPack 2.0 technology to manage the heat of the higher power-density cells.
Technical Specifications
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V
Battery/Charger
Included
Chuck Design
Keyless
Chuck Size
SDS-plus
Height
8.9''
Impact Energy/EPTA (ft. lbs.)
1.9
Length
13.7''
Max. Capacity in Concrete
1''
Max. Capacity in Steel
1/2''
Max. Capacity in Wood
1-1/4''
Max. Hole Dia. in Concrete
Thin Wall Core Bit 2-5/8''
No Load BPM
No Load RPM
0-890
Weight
8.4lb
Width
3.0''
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V