GBH18V-26DK15 Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit w/ (1) CORE18V 4.0 Ah Compact Battery
Part Number: GBH18V-26DK15
GBH18V-26DK15 Bosch 18V Brushless SDS-plus® Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit. Battery Voltage: 18V Chuck Design: Keyless Chuck Size: SDS-plus Height: 6.5” Impact Energy/EPTA (ft. lbs.): 1.9 Length: 17.5” Max. Capacity in Concrete: 1”
GBH18V-26DK15 Bosch 18V Brushless SDS-plus Bulldog 1” D-Handle Rotary Hammer Kit w/ (1) CORE18V 4.0 Ah Compact Battery Description
The hammers EC Brushless motor maximizes battery runtime for extended performance. GBH18V-26DK15 Bosch 18V Brushless SDS-plus® Bulldog 1″ D-Handle Rotary Hammer Kit features a jobsite-proven D-handle design with soft-grip and is ideal for overhead, horizontal and downward drilling applications. It also has KickBack Control, an integrated sensor to stop tool rotation in bind-up situations. The hammer features a variable-speed reversing trigger for accurate bit starting.
Technical Specifications
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V
Battery/Charger
Included
Chuck Design
Keyless
Chuck Size
SDS-plus
Height
6.5''
Impact Energy/EPTA (ft. lbs.)
1.9
Length
17.5''
Max. Capacity in Concrete
1''
Max. Capacity in Steel
1/2''
Max. Capacity in Wood
1-1/4''
Max. Hole Dia. in Concrete
Thin Wall Core Bit 2-5/8''
No Load BPM
No Load RPM
0-890
Weight
5.8lb
Width
3.25''
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V