IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool
Price: Price On Request
Part Number: IWHT180B
IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool. Battery Voltage: 18V Drive: 1/2” Square Drive Height: 9.0” Length: 10.0” Material: High Density Plastic No Load BPM: 2,100 No Load RPM: 0-1,900 Torque (ft. -lbs): 500
IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool Description
IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool Bosch Power Tools deliver stronger performance and lasting reliability. The IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool offers a heavy-duty all-metal motor. IWHT180B Bosch 18V High Torque Impact Wrench with Friction Ring, Bare Tool iss equipped with the impact hammer and anvil system, made to hold up in tough environments. Bare tool only. Battery and charger sold separately.
Technical Specifications
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V
Drive
1/2'' Square Drive
Height
9.0''
Length
10.0''
Material
High Density Plastic
No Load BPM
100, 2
No Load RPM
Torque (ft. -lbs)
500
Weight
5.2lb
Additional information
Battery Chemistry
Lithium Ion
Battery Voltage
18V